Головна » 2015»Січень»15 » Онлайн-енциклопедії Вікіпедія сьогодні виповнюється 14 років
18:58
Онлайн-енциклопедії Вікіпедія сьогодні виповнюється 14 років
15 січня 2001, 14 років тому, був створений Інтернет-проект "Вікіпедія", який швидко здобув популярність, і зараз є самим відвідуваним інформаційним ресурсом у світі.
Ідею створення веб-енциклопедії з вмістом, яка б поширювалася на основі вільних ліцензій, одним з перших запропонував у 1999 році засновник руху вільного програмного забезпечення Річард Мэттью Столлман.
15 січня 2001 року Джиммі Вейлз і Ларрі Сенгер створили окремий проект - "Вікіпедія". Для цього використана технологія "вікі", яка дає можливість відвідувачам колективно створювати і редагувати вміст сайту. Саму ж назву нового проекту було утворено від гавайскового слова "вікі" (означає "швидко") і закінчення слова "енциклопедія". Спочатку зміст Вікіпедії поширювався на основі вільних ліцензій, а її творці відмовилися від розміщення реклами на сторінках цього інтернет-проекту. Тоді ж були сформульовані перші 5 правил проекту, які повинні були забезпечити енциклопедичний стиль, нейтральність тексту статей та можливість його перевірки за авторитетними джерелами. Зараз вони відомі як "п'ять основ" Вікіпедії.
Менш ніж за місяць після запуску Вікіпедії було створено тисячну статтю, а вже до кінця 2001 року в ній налічувалося близько 20 тис. статей. В даний час Вікіпедія є сьомим за популярністю сайтом у світі, згідно рейтингу Alexa, а її сторінки переглядаються понад 19 млрд раз в місяць. Вікіпедія має 288 мовних розділів, сумарна кількість статей в яких складає більше 34 мільйонів. В українському мовному розділі Вікіпедії налічується понад 547 тис. статей, і її читають близько 90 млн. разів на місяць. Щодоби в українській Вікіпедії робиться більше 3 тис. змін.
Вікіпедія є виключно волонтерським проектом: її редактори на добровільних засадах без усякої плати у вільний час працюють над розширенням і поліпшенням якості цієї онлайн-енциклопедії.
Українська Вікіпедія займає 16-е місце за кількістю статей серед 288 мовних розділів цієї онлайн-енциклопедії, і в ній налічується більше 547 000 статей.